Vishay/BCcomponents MCS04020C3570FE000
MCS04020C3570FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C3570FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 357 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C3570FE000.pdf
Availability of MCS04020C3570FE000
QUANTITY
MCS04020C3570FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C3570FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C3570FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C3570FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C3570FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C3570FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C3570FE000
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 100' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC AMP MONO 7W CLASS D 24-TQFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1A 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf