Vishay/BCcomponents MCS04020C3571FE000
MCS04020C3571FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C3571FE000
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C3571FE000.pdf
Availability of MCS04020C3571FE000
QUANTITY
MCS04020C3571FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C3571FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C3571FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C3571FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C3571FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C3571FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C3571FE000
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 7A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 257.1 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 160POS DR TH datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 676BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 25C P 30" WHT datasheet.pdf