Vishay/BCcomponents MCS04020C3743FE000
MCS04020C3743FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C3743FE000
Brief Description
RES SMD 374K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C3743FE000.pdf
Availability of MCS04020C3743FE000
QUANTITY
MCS04020C3743FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C3743FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C3743FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C3743FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C3743FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C3743FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C3743FE000
IGBT 600V 56A 250W TO247 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN SDR SLEEVE FOR 1.6/5.6 JACK datasheet.pdf
EMI FILTER 75VDC 5A T/H datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 75POS SMD datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 12V datasheet.pdf