Vishay/BCcomponents MCS04020C4022FE000
MCS04020C4022FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C4022FE000
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C4022FE000.pdf
Availability of MCS04020C4022FE000
QUANTITY
MCS04020C4022FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C4022FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C4022FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C4022FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C4022FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C4022FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C4022FE000
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf