Vishay/BCcomponents MCS04020C4992FE000
MCS04020C4992FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C4992FE000
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C4992FE000.pdf
Availability of MCS04020C4992FE000
QUANTITY
MCS04020C4992FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C4992FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C4992FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C4992FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C4992FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C4992FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C4992FE000
JUMPER-H1505TR/A3048B/X 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 7.5MM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE A 19POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 18AWG 100' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 87MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
DSUB 44 F CRIMP NM HD G50 CAD datasheet.pdf