Vishay/BCcomponents MCS04020C5113FE000
MCS04020C5113FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C5113FE000
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C5113FE000.pdf
Availability of MCS04020C5113FE000
QUANTITY
MCS04020C5113FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C5113FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C5113FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C5113FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C5113FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C5113FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C5113FE000
CONN HEADR BRKWAY .100 62POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 145K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 4POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 626MA 160 MOHM datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT-PLUG 3M datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf