Vishay/BCcomponents MCS04020C6801FE000
MCS04020C6801FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C6801FE000
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C6801FE000.pdf
Availability of MCS04020C6801FE000
QUANTITY
MCS04020C6801FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C6801FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C6801FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C6801FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C6801FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C6801FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C6801FE000
IC OCTAL TRANSP D LATCH 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 3/8 UNF 5V 36" datasheet.pdf
KIT REDI TOOL ADP151 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf