Vishay/BCcomponents MCS04020C7154FE000
MCS04020C7154FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C7154FE000
Brief Description
RES SMD 7.15M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C7154FE000.pdf
Availability of MCS04020C7154FE000
QUANTITY
MCS04020C7154FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C7154FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C7154FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C7154FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C7154FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C7154FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C7154FE000
FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 132POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 2.5V 5NS 144BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 111MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf