Vishay/BCcomponents MCS04020C7502FE000
MCS04020C7502FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C7502FE000
Brief Description
RES SMD 75K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C7502FE000.pdf
Availability of MCS04020C7502FE000
QUANTITY
MCS04020C7502FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C7502FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C7502FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C7502FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C7502FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C7502FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C7502FE000
CAP CER 30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3 POS WTB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-126 25MM datasheet.pdf
CONN FEMALE 20POS BRIDGE GRAY datasheet.pdf
RES 16.7 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE PIN datasheet.pdf