Vishay/BCcomponents MCS04020C8064FE000
MCS04020C8064FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C8064FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C8064FE000.pdf
Availability of MCS04020C8064FE000
QUANTITY
MCS04020C8064FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C8064FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C8064FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C8064FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C8064FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C8064FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C8064FE000
Crystal 20.4800MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
THYRISTOR 200V 400A SMB datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf