Vishay/BCcomponents MCS04020C8064FE000
MCS04020C8064FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C8064FE000
Brief Description
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C8064FE000.pdf
Availability of MCS04020C8064FE000
QUANTITY
MCS04020C8064FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C8064FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C8064FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C8064FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C8064FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C8064FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C8064FE000
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 20"W datasheet.pdf
VHB ACRYLIC FOAM CIRCLES 1"250PC datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% 0905 datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 26POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf