Vishay/BCcomponents MCS04020C8660FE000
MCS04020C8660FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C8660FE000
Brief Description
RES SMD 866 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C8660FE000.pdf
Availability of MCS04020C8660FE000
QUANTITY
MCS04020C8660FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C8660FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C8660FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C8660FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C8660FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C8660FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C8660FE000
INDUCT ARRAY 2 COIL 5UH SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL SPDT SW SKY13270-92 datasheet.pdf
TXRX 16BIT TRANSLAT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 50POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 75PF 50V 5% RADIAL datasheet.pdf