Vishay/BCcomponents MCS04020D1203CE100
MCS04020D1203CE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1203CE100
Brief Description
RES SMD 120KOHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1203CE100.pdf
Availability of MCS04020D1203CE100
QUANTITY
MCS04020D1203CE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1203CE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1203CE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1203CE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1203CE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1203CE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1203CE100
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PULL SNAP-IN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIME CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO214AC datasheet.pdf