Vishay/BCcomponents MCS04020D1210CE100
MCS04020D1210CE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1210CE100
Brief Description
RES SMD 121 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1210CE100.pdf
Availability of MCS04020D1210CE100
QUANTITY
MCS04020D1210CE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1210CE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1210CE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1210CE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1210CE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1210CE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1210CE100
IC FPGA 81 I/O 100QFP datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/A3047S/X 8" datasheet.pdf
IC DGTL BSBND DOLPH CHIP 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CCTV LENS 50MM datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC HNGE LVR datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 1A 17-38 A/T datasheet.pdf