Vishay/Dale RN55E8251BB14
RN55E8251BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8251BB14
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8251BB14.pdf
Availability of RN55E8251BB14
QUANTITY
RN55E8251BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8251BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E8251BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8251BB14
Related LinksRN55E8, RN55E8251BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8251BB14 Details Description
Related parts for RN55E8251BB14
TCO 50VDC 2A 92C(198F) STRAP datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOUNTING HARDWARE datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
CONN RECEPT POWER datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 500MA 684 MOHM datasheet.pdf