Vishay/BCcomponents MCS04020D1242BE100
MCS04020D1242BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1242BE100
Brief Description
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1242BE100.pdf
Availability of MCS04020D1242BE100
QUANTITY
MCS04020D1242BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1242BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1242BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1242BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1242BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1242BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1242BE100
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 8.5MM SMD datasheet.pdf
NT3S 4.1 W(1)RS232/485 CLOCK datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M DARK-ON datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -55°C - 125°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 0.118 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf