Vishay/BCcomponents MCS04020D1691BE100
MCS04020D1691BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1691BE100
Brief Description
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1691BE100.pdf
Availability of MCS04020D1691BE100
QUANTITY
MCS04020D1691BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1691BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1691BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1691BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1691BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1691BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1691BE100
IC FLASH 2GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MALE M12 4POS R/A 3M CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 1.4A 6-TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 150W datasheet.pdf