Vishay/BCcomponents MCS04020D1911BE100
MCS04020D1911BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1911BE100
Brief Description
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1911BE100.pdf
Availability of MCS04020D1911BE100
QUANTITY
MCS04020D1911BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1911BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1911BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1911BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1911BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1911BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1911BE100
IC ADC 2CH 12B 3V 150KSPS 10MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
BAG 8300 METAL OUT 3MIL 10X14 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DF CTT TERM SGP STRIP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 96CKT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 6.86MM datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT RECP datasheet.pdf
6800UF 25V 18X35MM 105C 3000H datasheet.pdf