Vishay/BCcomponents MCS04020D1961BE100
MCS04020D1961BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1961BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1961BE100.pdf
Availability of MCS04020D1961BE100
QUANTITY
MCS04020D1961BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1961BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1961BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1961BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1961BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1961BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1961BE100
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 1POS STR 24AWG datasheet.pdf
FIXED IND 250NH 23A 2.31 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS PCB R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 25W datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf