Vishay/BCcomponents MCS04020D3400BE100
MCS04020D3400BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D3400BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D3400BE100.pdf
Availability of MCS04020D3400BE100
QUANTITY
MCS04020D3400BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D3400BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D3400BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D3400BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D3400BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D3400BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D3400BE100
IC VREF SHUNT 8.192V SOT23 datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR RX 5V 14-DIP datasheet.pdf
THERMAL PAD 19.5X12.7X0.5MM datasheet.pdf
RES 453 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
RES 225.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf