Vishay/BCcomponents MCS04020D4421BE100
MCS04020D4421BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D4421BE100
Brief Description
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D4421BE100.pdf
Availability of MCS04020D4421BE100
QUANTITY
MCS04020D4421BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D4421BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D4421BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D4421BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D4421BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D4421BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D4421BE100
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 1" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
NETWORKS SUPPORT UNLIMTED NS7520 datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-FEMALE 5POS 6' datasheet.pdf
CONN HDR 46POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf