Vishay/BCcomponents MCS04020D5110BE100
MCS04020D5110BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D5110BE100
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D5110BE100.pdf
Availability of MCS04020D5110BE100
QUANTITY
MCS04020D5110BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D5110BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D5110BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D5110BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D5110BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D5110BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D5110BE100
80 OHM THERMISTOR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4 DECK 24 POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf