Vishay/BCcomponents MCS04020D6652BE100
MCS04020D6652BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D6652BE100
Brief Description
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D6652BE100.pdf
Availability of MCS04020D6652BE100
QUANTITY
MCS04020D6652BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D6652BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D6652BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D6652BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D6652BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D6652BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D6652BE100
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 23MHZ 16SO datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 136-174MHZ KR datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 12V 6A datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 560MA 375 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD REV datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf