Vishay/BCcomponents MCS04020F4022BE100
MCS04020F4022BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020F4022BE100
Brief Description
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020F4022BE100.pdf
Availability of MCS04020F4022BE100
QUANTITY
MCS04020F4022BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020F4022BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020F4022BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020F4022BE100
Related LinksMCS04020F, MCS04020F4022BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020F4022BE100 Details Description
Related parts for MCS04020F4022BE100
THERMISTOR PTC 250OHM 60DEG RAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.75GHZ 8MSOP datasheet.pdf
THYRISTOR 250A POWERSO-10 datasheet.pdf
IC 1394 LINK LAYR CNTRLR 128TQFP datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 4-16AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 31.6 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf