Vishay/Beyschlag MCS0402MD2002BE100
MCS0402MD2002BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS0402MD2002BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS0402MD2002BE100.pdf
Availability of MCS0402MD2002BE100
QUANTITY
MCS0402MD2002BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS0402MD2002BE100
Internal Part NumberEIS-MCS0402MD2002BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS0402MD2002BE100
Related LinksMCS0402MD, MCS0402MD2002BE100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCS0402MD2002BE100 Details Description
Related parts for MCS0402MD2002BE100
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CTW MALE PIN PLATED datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 10MSOP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
SNAP SWITCH 10A 250VAC datasheet.pdf