Vishay/Beyschlag MCS0402MD4999BE100
MCS0402MD4999BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS0402MD4999BE100
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS0402MD4999BE100.pdf
Availability of MCS0402MD4999BE100
QUANTITY
MCS0402MD4999BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS0402MD4999BE100
Internal Part NumberEIS-MCS0402MD4999BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS0402MD4999BE100
Related LinksMCS0402MD, MCS0402MD4999BE100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCS0402MD4999BE100 Details Description
Related parts for MCS0402MD4999BE100
RES ARRAY 2 RES 100K OHM 0606 datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP180V 400A TO220 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS T/H R/A TIN 5MM datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E 3' datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN 164POS VERT DIP W/BRD LOCK datasheet.pdf
CABLE 9COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES NTWRK 32 RES 33 OHM 64LBGA datasheet.pdf