NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCS12GC64VFUE
MCS12GC64VFUE picture photo
Mfg. Part Number
MCS12GC64VFUE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP
Datasheet Download
MCS12GC64VFUE.pdf
Availability of MCS12GC64VFUE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCS12GC64VFUE Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS12GC64VFUE
Internal Part NumberEIS-MCS12GC64VFUE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHCS12
PackagingTray
Core ProcessorHCS12
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case80-QFP
Supplier Device Package80-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS12GC64VFUE
MCS12GC64VFUE Details Description
Related parts for MCS12GC64VFUE
SSD 16GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 35V SCREW datasheet.pdf
IC DOWN MIXER DUAL RCVR 36HVQFN datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 44POS datasheet.pdf