Ohmite MCS1632R010FER
MCS1632R010FER picture photo
Mfg. Part Number
MCS1632R010FER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 1632
Datasheet Download
MCS1632R010FER.pdf
Availability of MCS1632R010FER
QUANTITY
MCS1632R010FER Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS1632R010FER
Internal Part NumberEIS-MCS1632R010FER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Featured ProductMetal Element SMD Resistors for Current Sense Requirements
MCS Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1632
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.62mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS1632R010FER
Related LinksMCS1632, MCS1632R010FER Datasheet, Ohmite Distributor
MCS1632R010FER Details Description
Related parts for MCS1632R010FER
SSR OCMOS FET 1.8A NO 6-SMD TR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM FLUSH YLW datasheet.pdf
ADAPTER UNIV ISP DIP28/BH10 datasheet.pdf
GDT 200V 15% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf