Vishay/Beyschlag MCT06030C1005FP500
MCT06030C1005FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C1005FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C1005FP500.pdf
Availability of MCT06030C1005FP500
QUANTITY
MCT06030C1005FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C1005FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C1005FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C1005FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C1005FP500 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT06030C1005FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C1005FP500
RES ARRAY 2 RES 4.7K OHM 0404 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN RING INSUL 16-14AWG 100PC datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 120V 12A datasheet.pdf