Vishay/BCcomponents MCT06030C1073FP500
MCT06030C1073FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C1073FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C1073FP500.pdf
Availability of MCT06030C1073FP500
QUANTITY
MCT06030C1073FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C1073FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C1073FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C1073FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C1073FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C1073FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C1073FP500
IC COUNTER PROG DIV-BY-N 24-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.248V SOT23-3 datasheet.pdf
BATTERY NICAD PACK 3.6V 1200MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS TIN SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 590MA 180 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf