Vishay/Beyschlag MCT06030C1212FP500
MCT06030C1212FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C1212FP500
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C1212FP500.pdf
Availability of MCT06030C1212FP500
QUANTITY
MCT06030C1212FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C1212FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C1212FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C1212FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C1212FP500 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT06030C1212FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C1212FP500
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28CDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
MICRO 21C P 6" WHT JACKS NI datasheet.pdf
VARISTOR 14MM EPOXY 3KA 24.3V datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf