Vishay/BCcomponents MCT06030C1242FP500
MCT06030C1242FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C1242FP500
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C1242FP500.pdf
Availability of MCT06030C1242FP500
QUANTITY
MCT06030C1242FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C1242FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C1242FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C1242FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C1242FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C1242FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C1242FP500
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 9.4A 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
WI-ME 9210 JUMPSTART KIT LINUX datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 395MA 500 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 160.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf