Vishay/BCcomponents MCT06030C1303FP500
MCT06030C1303FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C1303FP500
Brief Description
RES SMD 130K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C1303FP500.pdf
Availability of MCT06030C1303FP500
QUANTITY
MCT06030C1303FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C1303FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C1303FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C1303FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C1303FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C1303FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C1303FP500
CONVERTER DC-DC 1.8V 8A HORZ datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 320K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 4V X6S 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY SFP+ 32AWG 1M datasheet.pdf
CONN HDR 4POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 2A, 1-COI datasheet.pdf