Vishay/BCcomponents MCT06030C1692FP500
MCT06030C1692FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C1692FP500
Brief Description
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C1692FP500.pdf
Availability of MCT06030C1692FP500
QUANTITY
MCT06030C1692FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C1692FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C1692FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C1692FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C1692FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C1692FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C1692FP500
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC 1.5KE datasheet.pdf
IC DRVR PWR TEC 20-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.100 T/H datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL P.F. EON datasheet.pdf
2.2UF 250V 8X11.5 105C RAD datasheet.pdf