Vishay/BCcomponents MCT06030C1780FP500
MCT06030C1780FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C1780FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C1780FP500.pdf
Availability of MCT06030C1780FP500
QUANTITY
MCT06030C1780FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C1780FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C1780FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C1780FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C1780FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C1780FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C1780FP500
SCR 600V 1.25A TO-92 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DUAL 250KSPS 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
TWZR PAIR CHISEL 1.78MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 800MA 100 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HDM SAPR130F180F K datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR2 200POS R/A SMD datasheet.pdf