Vishay/BCcomponents MCT06030C1809FP500
MCT06030C1809FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C1809FP500
Brief Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C1809FP500.pdf
Availability of MCT06030C1809FP500
QUANTITY
MCT06030C1809FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C1809FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C1809FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C1809FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C1809FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C1809FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C1809FP500
FIXED IND 390UH 100MA 10 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
LED GLASS FESTOON 12V 25MA YLW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 8A TO220AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 205MA 2 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf