Vishay/BCcomponents MCT06030C1873FP500
MCT06030C1873FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C1873FP500
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C1873FP500.pdf
Availability of MCT06030C1873FP500
QUANTITY
MCT06030C1873FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C1873FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C1873FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C1873FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C1873FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C1873FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C1873FP500
RES SMD 0.062 OHM 5% 1/4W 0402 datasheet.pdf
IC AMP DVR W/REG 1.3MHZ TSOT23-8 datasheet.pdf
IC PWR DRIVER 8BIT SER 20SOIC datasheet.pdf
IC ARM922T MCU 200MHZ 256-BGA datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
THERMOSTAT 70 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11 B M15 datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf