Vishay/BCcomponents MCT06030C2050FP500
MCT06030C2050FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2050FP500
Brief Description
RES SMD 205 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2050FP500.pdf
Availability of MCT06030C2050FP500
QUANTITY
MCT06030C2050FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2050FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2050FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C2050FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C2050FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C2050FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C2050FP500
KIT COAXIAL JUMPER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO MICRO8 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
40 SIL VERT HDR GOLD datasheet.pdf
DEVICE MARKER ESG 8/19 datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf