Vishay/BCcomponents MCT06030C2053FP500
MCT06030C2053FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2053FP500
Brief Description
RES SMD 205K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2053FP500.pdf
Availability of MCT06030C2053FP500
QUANTITY
MCT06030C2053FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2053FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2053FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C2053FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C2053FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C2053FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C2053FP500
RECT BRIDGE 800V 50A MTK datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/SCREW 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
45+45 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 SMD datasheet.pdf