Vishay/BCcomponents MCT06030C2709FP500
MCT06030C2709FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2709FP500
Brief Description
RES SMD 27 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2709FP500.pdf
Availability of MCT06030C2709FP500
QUANTITY
MCT06030C2709FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2709FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2709FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C2709FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C2709FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C2709FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C2709FP500
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A 4ROW SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
153A2A ACT FOR SW-83160 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
SW STRAIGHT LVR SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf