Vishay/BCcomponents MCT06030C2742FP500
MCT06030C2742FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2742FP500
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2742FP500.pdf
Availability of MCT06030C2742FP500
QUANTITY
MCT06030C2742FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2742FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2742FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C2742FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C2742FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C2742FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C2742FP500
FIXED IND 100UH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf