Vishay/BCcomponents MCT06030C3602FP500
MCT06030C3602FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C3602FP500
Brief Description
RES SMD 36K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C3602FP500.pdf
Availability of MCT06030C3602FP500
QUANTITY
MCT06030C3602FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C3602FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C3602FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C3602FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C3602FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C3602FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C3602FP500
IC TXRX DUAL 3.3V RS232 18-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 14POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
CONN BLADE CONTACT 18-22AWG TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
COMBO 13W3 M PCB STR G50 TIN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf