Vishay/BCcomponents MCT06030C3743FP500
MCT06030C3743FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C3743FP500
Brief Description
RES SMD 374K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C3743FP500.pdf
Availability of MCT06030C3743FP500
QUANTITY
MCT06030C3743FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C3743FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C3743FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C3743FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C3743FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C3743FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C3743FP500
VOLT DETECT IC CMOS IV 2.0V TO92 datasheet.pdf
IC MOSFET HS PWR SW 5A 16-SOIC datasheet.pdf
GDT 420V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 20-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W MFLAT datasheet.pdf
IC RESET MPU W/ADJ RESET SOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 3.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf