Vishay/BCcomponents MCT06030C4753FP500
MCT06030C4753FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C4753FP500
Brief Description
RES SMD 475K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C4753FP500.pdf
Availability of MCT06030C4753FP500
QUANTITY
MCT06030C4753FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C4753FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C4753FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C4753FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C4753FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C4753FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C4753FP500
LONG PARTITION 12X18-5/8 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
BOX ZINC UNPAINTED 4.72"LX3.7"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf