Vishay/BCcomponents MCT06030C4874FP500
MCT06030C4874FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C4874FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.87M OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C4874FP500.pdf
Availability of MCT06030C4874FP500
QUANTITY
MCT06030C4874FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C4874FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C4874FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C4874FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C4874FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C4874FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C4874FP500
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
XCEDE 4PRAR 4COL datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf