Vishay/BCcomponents MCT06030C4874FP500
MCT06030C4874FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C4874FP500
Brief Description
RES SMD 4.87M OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C4874FP500.pdf
Availability of MCT06030C4874FP500
QUANTITY
MCT06030C4874FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C4874FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C4874FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C4874FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C4874FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C4874FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C4874FP500
RES SMD 300 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC MCU FLASH 64KB 33MHZ 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
HEATGUN 120V W/LED TEMP DISPLAY datasheet.pdf
THERMOSTAT 120 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf