Vishay/BCcomponents MCT06030C5909FP500
MCT06030C5909FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C5909FP500
Brief Description
RES SMD 59 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C5909FP500.pdf
Availability of MCT06030C5909FP500
QUANTITY
MCT06030C5909FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C5909FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C5909FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C5909FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C5909FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C5909FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C5909FP500
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 321POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.47UF 250V 10% RADIAL datasheet.pdf