Vishay/BCcomponents MCT06030C7873FP500
MCT06030C7873FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C7873FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 787K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C7873FP500.pdf
Availability of MCT06030C7873FP500
QUANTITY
MCT06030C7873FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C7873FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C7873FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C7873FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C7873FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C7873FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C7873FP500
LED GRN/YLW DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 480MA 570 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
TOOL CRIMP FOR INS CBL LUGS datasheet.pdf
RES SMD 284 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf