Vishay/BCcomponents MCT06030C8200FP500
MCT06030C8200FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C8200FP500
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C8200FP500.pdf
Availability of MCT06030C8200FP500
QUANTITY
MCT06030C8200FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C8200FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C8200FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C8200FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C8200FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C8200FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C8200FP500
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 43A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf