Vishay/BCcomponents MCT06030C8662FP500
MCT06030C8662FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C8662FP500
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C8662FP500.pdf
Availability of MCT06030C8662FP500
QUANTITY
MCT06030C8662FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C8662FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C8662FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C8662FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C8662FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C8662FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C8662FP500
BANANA JACK 4MM 10PC BLACK datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 2A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
SL 7.62HP/12/90LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
MIXER COMMERCIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf